C.B.S.E Class XII Result 2016-17

Pass % = 100%

Commerce Science
Business Studies 99
Economics 99
English 93
Accountancy 83
Phy. Education 91
informatics Practices 92
Mathematics 90
English 94
Physics 83
Chemistry 89
Biology 84

C.B.S.E Class X Result 2016-17

100% Result Total No. Of Students 47 Passed 47

Name of the Student CGPA
Muskan Vig 10
Akanshi 10
Nistha Vats 10
Stuti Sood 9.8
Aditya Sharma 9.8
Aman Yadav 9.6
A Sydney Craft 9.3
Charvi kaneja 9.1
Ankit Siwach 9.1
Niharika Saxena 9.1
Sanchit Rajpal 9.0
Total no. of Students 47
Passed 47

Grand Columbus International School

Annual Sports Meet 2016-17

Medal Tally House Wise
S. No. Name of House Gold
Silver
Bronze
Total
1 Bernard Shaw House 9 12 8 29
2 Milton House 5 4 11 20
3 Shakespear House 7 11 7 25
4 Tolstoy House 12 6 10 28

Bernard Shaw House

GOLD MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 THREE LEGGED RACE GIRLS 7th A B C 2
2 SACK RACE GIRLS 8th A B 1
3 100 M RELAY GIRLS 9th - 11th 4
4 VOLLEYBALL BOYS 6th-8th 12
5 BADMINTON BOYS 9th - 11th 1
6 TAEKWONDO BOYS 3rd A B C 1
7 TAEKWONDO GIRLS 3rd A B C 1
8 TAEKWONDO BOYS 4th A B C 1
9 TAEKWONDO GIRLS 5th A B C 1
TOTAL       24

SILVER MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 GO TO SCHOOL RACE BOYS 3rd A B C 1
2 BALL RELAY GIRLS 3rd A B C 4
3 SACK RACE BOYS 4th A B C 1
4 CONE BALANCING RACE GIRLS 5th A B C 1
5 BEACH BALL TRAIN BOYS 6th A B C 4
6 SHOT PUT BOYS 9th - 11th 1
7 100 M RELAY GIRLS 9th - 11th 4
8 THROWBALL GIRLS 9th - 11th 12
9 CHESS GIRLS 3rd-5th 1
10 CARROM BOYS 5th A B C 1
11 THROWBALL GIRLS 4th A B C 1
12 THROWBALL BOYS 5th A B C 1
Total       32

BRONZE MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 RELAY RACE WITH BATTON BOYS 5th A B C 4
2 KANGAROO RACE BOYS 7th A B C 1
3 BULLOCK CART RACE BOYS 8th A B 2
4 LONG JUMP BOYS 9th - 11th 1
5 SHOT PUT GIRLS 9th - 11th 1
6 BADMINTON GIRLS 9th - 11th 1
7 TABLE TENNIS BOYS 9th - 11th 1
8 CARROM GIRLS 3rd-5th 1
TOTAL       12
TOTAL MEDALS SCORED BY Bernard Shaw House
S. No. Gold
Silver
Bronze
Total
1 24 32 12 68

Milton House

GOLD MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 RELAY RACE WITH BATTON BOYS 5th A B C 4
2 BULLOCK CART RACE BOYS 8th A B 2
3 BADMINTON GIRLS 9th - 11th 1
4 TABLE TENNIS GIRLS 9th - 11th 1
5 TAEKWONDO GIRLS 4th A B C 1
TOTAL       9

SILVER MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 SACK RACE GIRLS 8th A B 1
2 VOLLEYBALL BOYS 9th - 11th 12
3 THROWBALL GIRLS 6th - 8th 12
4 BADMINTON BOYS 9th - 11th 1
5 BADMINTON GIRLS 9th - 11th 1
TOTAL       27

BRONZE MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 CONE BALANCING RACE GIRLS 5th A B C 1
2 THREE LEGGED RACE GIRLS 7th A B C 2
3 100 M RELAY BOYS 9th - 11th 4
4 LONG JUMP GIRLS 9th - 11th 1
5 THROWBALL GIRLS 9th - 11th 12
6 VOLLEYBALL BOYS 6th-8th 12
7 CHESS GIRLS 3rd-5th 1
8 TAEKWONDO GIRLS 3rd A B C 1
9 TAEKWONDO BOYS 4th A B C 1
10 TAEKWONDO BOYS 5th A B C 1
11 TAEKWONDO GIRLS 5th A B C 1
TOTAL       37
TOTAL MEDALS SCORED BY MILTON HOUSE
S. No. Gold
Silver
Bronze
Total
1 9 27 37 73

Shakespear House

GOLD MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 BALL RELAY GIRLS 3rd A B C 4
2 SACK RACE BOYS 4th A B C 1
3 BEACH BALL TRAIN BOYS 6th A B C 4
4 SKIPPING RACE GIRLS 6th A B C 1
5 LONG JUMP BOYS 9th - 11th 1
6 VOLLEYBALL BOYS 9th - 11th 12
7 CHESS GIRLS 3rd-5th 1
8 TAEKWONDO BOYS 5th A B C 1
Total       25

SILVER MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 KANGAROO RACE BOYS 7th A B C 1
2 LONG JUMP BOYS 9th - 11th 1
3 100 M RELAY BOYS 9th - 11th 4
4 LONG JUMP GIRLS 9th - 11th 1
5 SHOT PUT GIRLS 9th - 11th 1
6 CARROM BOYS 3rd-5th 1
7 CARROM GIRLS 3rd-5th 1
8 TAEKWONDO BOYS 3rd A B C 1
9 TAEKWONDO GIRLS 3rd A B C 1
10 TAEKWONDO GIRLS 3rd A B C 1
Total       13

BRONZE MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 SPOON LEMON RACE GIRLS 4th A B C 1
2 SACK RACE GIRLS 8th A B 21
3 SHOT PUT BOYS 9th - 11th 1
4 100 M RELAY GIRLS 9th - 11th 4
5 THROWBALL GIRLS 6th - 8th 12
6 BADMINTON BOYS 9th - 11th 1
7 CHESS BOYS 3rd-5th 1
Total       21
TOTAL MEDALS SCORED BY SHAKESPEAR HOUSE
S. No. Gold
Silver
Bronze
Total
1 25 13 21 59

Tolstoy House

GOLD MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 GO TO SCHOOL RACE BOYS 3rd A B C 1
2 SPOON LEMON RACE GIRLS 4th A B C 1
3 CONE BALANCING RACE GIRLS 5th A B C 1
4 KANGAROO RACE BOYS 7th A B C 1
5 SHOT PUT BOYS 9th - 11th 1
6 LONG JUMP GIRLS 9th - 11th 1
7 SHOT PUT GIRLS 9th - 11th 1
8 100 M RELAY GIRLS 9th - 11th 4
9 THROWBALL GIRLS 9th - 11th 12
10 THROWBALL GIRLS 9th - 11th 12
11 CHESS BOYS 3rd-5th 1
12 CARROM BOYS 3rd-5th 1
Total       37

SILVER MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 SPOON LEMON RACE GIRLS 4th A B C 1
2 RELAY RACE WITH BATTON BOYS 5th A B C 4
3 SKIPPING RACE GIRLS 6th A B C 1
4 THREE LEGGED RACE GIRLS 7th A B C 2
5 VOLLEYBALL BOYS 6th-8th 12
6 TABLE TENNIS GIRLS 9th - 11th 1
7 TAEKWONDO BOYS 4th A B C 1
Total       22

BRONZE MEDALS

S.NO. NAME OF THE ACTIVITY CATEGORY CLASS MEDALS
1 NAME OF THE ACTIVITY BOYS 3rd A B C 1
2 GO TO SCHOOL RACE GIRLS 3rd A B C 4
3 SACK RACE BOYS 4th A B C 1
4 BEACH BALL TRAIN BOYS 6th A B C 4
5 SKIPPING RACE GIRLS 6th A B C 1
6 VOLLEYBALL BOYS 9th - 11th 12
7 TABLE TENNIS GIRLS 9th - 11th 1
8 CARROM GIRLS 3rd-5th 1
9 TAEKWONDO BOYS 3rd A B C 1
10 TAEKWONDO GIRLS 4th A B C 1
Total       27
TOTAL MEDALS SCORED BY TOLSTOY HOUSE
S. No. Gold
Silver
Bronze
Total
1 37 22 27 86

SPORTS ACHIEVEMENTS 2016-2017

TAEKWONDO

GBN SECTOR -21 D, FARIDABAD
INTER SCHOOL (Year - 2016)
TAEKWONDO Gold
Silver
Bronze
  13 10 10
OPEN NATIONAL (Year - 2016)
TAEKWONDO Gold
Silver
Bronze
  1 - -
OPEN STATE (Year - 2016)
TAEKWONDO Gold
Silver
Bronze
  - 1 -
INTER SCHOOL (Year - 2017)
TAEKWONDO Gold
Silver
Bronze
  20 10 11
OPEN NATIONAL (Year - 2016)
TAEKWONDO Gold
Silver
Bronze
  1 - -
DISTRICT (Year - 2016)
TAEKWONDO Gold
Silver
Bronze
  1 1 2
DISTRICT (Year - 2016-2017)
SKATING Gold
Silver
Bronze
  1 2 3
OPEN NATIONAL (Year - 2017)
SKATING Gold
Silver
Bronze
  - 1 -
INTER SCHOOL (Year - 2016-2017)
CHESS Gold
Silver
Bronze
  2 - 1

Science Olympiad Result

2016-17
S. No. CLASS STUDENT NAME SCHOOL RANK
1 I KHUSHI 1st
2 I ANUJ AHUJA 2nd
3 I RIDDHI GUPTA 2nd
4 I SAMAKSH SARDANA 3rd
5 II VANSH DESHWAL 1st
6 II LAKSHAY SOLANKI 1st
7 II ATHARVA CHAURASIA 2nd
8 II ANMOL SHEORAN 3rd
9 III SAKSHAM BISHNOI 1st
10 III PRAGYA JAIN 2nd
11 III DEVEN SINGH KALSI 3rd
12 IV SIDDHARTH SINGHAL 1st
13 IV YUTIKA HUDDA 2nd
14 IV ANJALI KHANNA 3rd
15 V DHRUV GULIYANI 1st
16 V SHIVAM RAZDAN 2nd
17 V HARSHITA BHAMBHU 3rd
18 VI KUSHAGRA TRIVEDI 1st
19 VI VATSAL SINGHAL 2nd
20 VI GEETESH SINGH 3rd
21 VI YASHOVARDHAN SINGH 1st
22 VII VANSHIKA CHAUDHARY 2nd
23 VII AASTHA VATS 3rd
24 VIII PRANAY JADON 1st
25 VIII GAGAN JHAMB 2nd
26 VIII CHETAN YADAV 3rd

International Math Olympiad Result

2016-17
S. No. CLASS/SECTION STUDENT NAME RANK MEDAL
1 I-C GRIHIT SHARMA I GOLD
2 I-C RIDDHI GUPTA II SILVER
3 I-B AARUSH AVADH III BRONZE
4 II-B LAKSHAY SOLANKI I GOLD
5 II-C SAHIL NAGPAL II SILVER
6 II-B KAAVYA DESHWAL III BRONZE
7 III-A DEVEN SINGH KALSI I GOLD
8 III-A YUVRAJ SHARMA II SILVER
9 III-A SAKSHAM III BRONZE
10 IV-A AVIKA AGGARWAL I GOLD
11 IV-C TIYA SINGH II SILVER
12 IV-B RACHIT GARG III BRONZE
13 V-B DHRUV GULYANI I GOLD
14 V-C ARJIT PRASAD II SILVER
15 V-B SHIVAM RAZDAN III BRONZE
16 VI-A LOVE AGGARWAL I GOLD
17 VI-B GEETESH SINGH II SILVER
18 VI-C CHESHTA SHARMA III BRONZE
19 VII-B RADHA SHARMA I GOLD
20 VII-B YASHOVARDHAN II SILVER
21 VII-B SOURABH KUMAR III BRONZE
22 VIII-B PRANAY JADON I GOLD
23 VIII-A GAGAN JHAMB II SILVER
24 VIII-B RUDAN MAHTO III BRONZE

SOF – 7th International English Olympiad

Medel Winner List (Level – One)

2016-17
SCHOOL TOPPER MEDALS SUMMARY MEDAL OF EXCELENCE
GOLD MEDALS 8
SILVEER MEDALS 5
BRONZE MEDALS 5
Medals of Excellence
Gold Medals 2
 
CLASS STUDENT NAME MEDAL OF EXCELLENCE/ZONAL MEDAL SCHOOL TOPPER MEDAL
ZONAL RANK MEDAL OF EXCELLENCE SCHOOL RANK TYPE OF MEDAL
01 NAMAN KUMAR SHARMA 7 GOLD MEDAL 1  
01 DAMANPREET SINGH 7 GOLD MEDAL 1  
01 NAVJOT SINGH 32 N.A 2 GOLD MEDAL
01 KHUSHI 32 N.A 2 GOLD MEDAL
01 AARUSH AVADHANULA SRIRAM 52 N.A 3 SILVER MEDAL
01 KHUSHI MUNJAL 109 N.A 4 BRONZE MEDAL
02 HEMAKSHI MINOCHA 105 N.A 1 GOLD MEDAL
02 ARHAAN AHMED 168 N.A 2 SILVER MEDAL
02 SHAMBHAVI TETARWE 191 N.A 3 BRONZE MEDAL
03 DEVEN SINGH KALSI 29 N.A 1 GOLD MEDAL
03 AAYUSH MANGLA 96 N.A 2 SILVER MEDAL
03 SAUMYA SHARMA 124 N.A 3 BRONZE MEDAL
04 TRISHA 196 N.A 1 GOLD MEDAL
04 LAVANYA GUPTA 255 N.A 2 SILVER MEDAL
04 AVISHI GOYAL 259 N.A 3 BRONZE MEDAL
05 RISHIT MANGLOTRA 187 N.A 1 GOLD MEDAL
05 HARSHITA BHAMBHU 224 N.A 2 SILVER MEDAL
05 PURVEE SEHRAWAT 696 N.A 3 BRONZE MEDAL
07 KHUSHHAAL AHUJA 116 N.A 1 GOLD MEDAL
08 ARPITA TIWARI 1414 N.A 1 GOLD MEDAL

Int. French Language Olympiad 2017 Class Toppers – medalists

SNO. CLASS NAME MARKS/100 CLASS RANK MEDALS
1 006 SAMARTH KHANNA 88.101 1 GOLD
2 006 KAVYA KATAL 87.572 2 SILVER
3 006 MAAN KAUR 82.804 3 BRONZE
4 007 JIYA KAPOOR 92.914 1 GOLD
5 007 RIA BISHT 91.625 2 SILVER
6 007 VAN CHOUDHARY 90.635 3 BRONZE
7 008 KARAN NACHAAL 81.070 1 GOLD
8 008 CHETAN YADAV 77.983 2 SILVER
9 009 ANURAG KUMAR 81.487 1 GOLD
10 009 HANEET SINGH 67.375 2 SILVER
11 009 ARYAN BATRA 62.948 3 BRONZE
12 010 NISHTHA VATS 88.783 1 GOLD
13 010 MUSKAN VIG 82.692 2 SILVER
14 010 CHARVI KHANEJA 62.489 3 BRONZE

MEDAL SUMMARY

GOLD MEDAL(S): 5
SILVER MEDAL(S): 5
BRONZE MEDAL(S): 4
TOTAL 14

Receive Grand Columbus International School Newsletter

Subscribe for latest news, events and happenings

Location
Careers
Registration
Enquire Now